Mysli globálně, jednej lokálně

Mysli globálně, jednej lokálně

Good Food Bad Food (2010)
česky Mysli globálně, jednej lokálně

Nový film francouzské režisérky Coline Serreau, autorky filmů Nádherná zelená
Projekt podporuje Greenpeace.

12 hrdinů pro budoucnost.

Citáty z filmu Good Food Bad Food.

Dominique Guillet

Dominique Guillet
Francie/Indie
zakladatel Kokopelli
produkuje bio sadby původních odrůd zeleniny

„Co pro nás znamenala první světová válka? Francouzské a německé zemědělství bylo téměř zničeno. Milión sedláků zahynulo.“

„Druhá světová válka přinesla vývoj amoniaku, nutného pro výrobu bomb. A později produkci umělých hnojiv. A nakonec vynález yperitu, z nějž se začaly vyrábět insekticity. S Mashalovým plánem přišly v roce 1947 traktory, následovníci obrněných vozů. Ve skutečnosti je západní zemědělství válečným zemědělstvím.“

Zelená revoluce byla zelená jako dolar. Zničila vodu, půdu i vzduch.“

„Před zelenou revolucí bylo v Indii 2700 rozdílných druhů rýže. Po zelené revoluci jen 50.“

„Proč má mafie ruku na sadbách? Protože ji podporuje špatné zemědělství. Sadba geneticky modifikovaných plodin je připravená na příjem všech těch vstupů, pesticidů, herbicidů, fungicidů atd. Nejde o ochranu spotřebitele, nýbrž o ochranu mezinárodních koncernů.“

„Co se stane, když zasypeme zeminu takovým množstvím chemie? Nic dalšího. Země je mrtvá. Žijeme ve virtuální poušti. Země vydala, co vydat mohla. Nyní je mrtvá.“

„Od roku 1968 se snaží mezinárodní koncerny o kontrolu sadby plodin. Sadba stojí na počátku potravinového řetězce. Kdo kontroluje sadbu, kontroluje lidstvo. V roce 1968 se tedy mezinárodní společenství dohodlo založit Katalog pro kontrolu pěstovaných plodin. Za 30 let nakoupili tisíce druhů rostlin a pak začali hrát monopoly. Dnes máme 5 multiinternacionálních koncernů, kteří kontrolují 70% světové produkce sadby. Číslo jedna je samozřejmě Monsanto. Od té doby, co nakoupili tisíce druhů rostlin, vyňali z nich staré odrůdy, které se samy reprodukují. Začali pěstovat a prodávat hybridy, které ovšem si každý sedlák, farmář i drobný pěstitel musí koupit každý rok nové, protože hybridy jsou nestabilní nebo degenerativní.“

„Když se dnes podíváte do mezinárodního katalogu sadby, na rubriku rajčata, pak 99,5% sadeb rajčat tohoto katalogu jsou F1 hybridy. A když hledáte melouny nebo cukýny, najdete 100% hybridních F1 sadeb. Současně s tím je pěstování, šíření, přechovávní sadeb neuvedených v tomto katalogu zakázáno.“

„Když nám WFP v roce 2007 hrdě oznámila, že biologické zemědělství může nakrmit celý svět, to bylo hezké. Ovšem to mohli říci o 25 let dříve.“

„Nejprve je třeba bojovat proti mezinárodním koncernům, velkoobchodům, agrochemickým společnostem, výrobcům sadeb, jednoduše se bez nich obejít. Ve 24 hodinách je systém na konci. Tak jednoduché to je.“


Vandana ShivaVandana Shiva
Indie
Institut pro ochranu malého indického zemědělství
Alternativní Nobelova cena – 1993

„V posledních deseti letech spáchalo v Indii 200 tis. zemědělců sebevraždu. Tento způsob zemědělství je sebevražedný pro naši zem. Zabíjíme planetu, na které žijeme.“

„Některé národy považují za vyhlazování národa vědomé poškozování zdraví obyvatel. Je to největší vyhlazování lidstva na světě. A také je to vyhlazování žen. Potrava byla poslední ženskou doménou, jejich poslední moc. Dokud mají ženy nějakou moc, je společnost svobodná.“

„My se musíme rozhodnout mezi dobrou a špatnou potravinou. Trhy to za nás neudělají. Cesta mezi farmářem a naším stolem, to je nový způsob demokracie. Dokud toto spojení není navázáno, nevíme co jíme, a jíme, co by lidé jíst neměli. Co by žádný živý tvor neměl jíst.“

„Násilí vůči ženám v Indii enormě stoupá. Formy modernizace růstu se projevují v nejhorší formě patriarchátu. A když se novodobé formy patriarchátu propojí s formami starými, vznikne supervirus patriarchátu. A nejhorší na tomto superviru patriarchátu je zabíjení dívek, předtím než se narodí. Potraty připravily Indii o 35 milionů dívek. A nejvíce se to děje v Delphi, kolébce zelené revoluce a ve státech s nejvyšším hospodářským růstem. Komercializace společnosti je nový způsob násilí vůči ženám. Ženy mají nyní pouze tržní hodnotu. A jako zboží na tomto trhu nemají prakticky žádnou hodnotu.“

„Potřebujeme bojkot, bez něj nikdy nedosáhneme svobody. My musíme bojkotovat, ale i nabízet alternativu. Proto 7000 vesnic spolupracuje dohromady, a bojkotuje gen techniku, manipulované sadby a chemikálie. Firmy nemají žádný přístup do těchto vesnic. Totální bojkot.“


Anna Primavesi

Ana Primavesi
Brazílie
Doktorka agrárních věd
Specialistka na mikrobiologii

„Brazílie neměla žádný poválečný průmysl, proto musela stroje a pesticidy nakupovat ze zahraničí, na úvěry s 20-25% úroky. To je i celý princip dotací. Takto posunuli zemědělství třetího světa na úroveň zemědělství prvního světa.“

„S geneticky modifikovanými plodinami sázíme jednoduše plodiny do mrtvé půdy. A ptám se, musíme opravdu pracovat s mrtvou půdou? Ne. To nemusí být.“

„Bioethanol je šílený. Úplně šílený. Agrární industrie v této oblasti je neudržitelná. Všechno zničí. Tato metoda, nejen v Brazílii ale celosvětově, mění každý desátýtisící hektar na poušť. Tímto tempem nemáme více než padesát let. A tam, kde je poušť, jde vše velmi rychle.“


Philippe DebrossesPhilippe Desbrosses
Francie
Sedlák
Doktor přírodních věd

„Na konci druhé světové války nikdo nevěděl, kolik kravského hnoje je využíváno v zemědělství. Nikdo s ním neobchodoval, stát neměl žádné záznamy. Jediný, kdo měl tyto údaje, byla společnost Shell, která chtěla po válce nitrát recyklovat v zemědělství.“

„Naše zemědělství je založeno na fosilních palivech, stroje, vytápění, doprava… Na každého člověka připadá na produkci potravin jedna cisterna fosilních paliv ročně.“

„Geneticky modifikované plodiny jsou jako trojský kůň. Chtějí lidem sebrat to, co patří všem.“


Pierre RabhiPierre Rabhi
Francie
Hnutí pro zemi a humanismus

„Vše co přijde do půdy, přijde i na náš stůl. Takže když si sedneme ke stolu, nemůžeme si popřát dobrou chuť, nýbrž hodně štěstí. Člověk neví, co svému tělu dává, nebo čím krmí své děti.“

„Nejhorší, co se lidem může stát, je nechávat si určovat potravu koncerny. Nemít možnost se živit sám. Lidé mají právo a povinnost se sami uživit. Mnoho lidí chápe právo se živit sám, ale většina lidí nechápe povinnost se sám uživit.“

„Kdo dnes kultivuje svou zeleninovou zahradu, kdo má k tomu možnost, to je politický akt. To je povstání. Kdo žije ve městě, měl by být s těmito lidmi solidární a tak můžeme překlenout celou tu obchodní branži. Autonomie je dnes klíčové slovo.“


Serge LatoucheSerge Latouche
Francie
Ekonom
Profesor Pařížské univerzity

„Kdyby všichni lidé žili jako Francouzi, potřebujeme 3 planety. Kdyby žili jako Američané, potřebujeme jich 6. Při každoročním očekávání růstu o 2% budeme v roce 2050 potřebovat ne 3, ne 6, ale 30 planet. A 30 planet nemáme. Nedá se nic dělat.“


Devinder Sharma
Indie
Inženýr agrárních věd
Novinář, spisovatel

„Stojíme před největší katastrofou v dějinách zemědělství. Každou hodinu si 2 indičtí farmáři vezmou život. OSN, Světová banka, WTO, tvrdí, že denně jde 836 milionů lidí hladových spát. Já tvrdím, že jen v Indii je to 836 milionů.“

„V roce 1830 vyslalo Britské království do Indie lorda Macaulay, ten procestoval celou Indii a po návratu měl řeč v britském parlamentu. Tvrdil, že nepotkal v Indii jediného žebráka.“

„Říkáme našim lidem, spoléhej se pouze na vlastní sadbu. Kdo má vlastní sadbu, má kontrolu nad potravinovým řetězcem. A jdeme-li zpátky k rozvoji zemědělství, pokud nemáte kontrolu na startu, očekávejte konec. To je sebevražda.“

„Světový obchod bychom měli odstavit, nebo redukovat. Měli bychom produkovat a nakupovat lokálně.“

„Ničení planety roste s růstem HDP. Co je růst? Co je to HDP? To je například objem peněz, který změní majitele. Je to velmi zajímavé, ale při čisté řece HDP nestoupá. Ale bude-li řeka znečištěná, roste HDP ne jednou, ale třikrát. Nejprve vypustíme vše, co nepotřebujeme, do řeky. Pro ty první peníze. Když je řeka znečištěná a já tu vodu piji a společnost ji pije, budeme nemocní. Tak jdeme k lékaři a zaplatíme peníze. A HDP znovu stoupá. Nakonec postavíme čističku na vyčištění řeky. A zase tečou peníze a HDP stoupá. Fenomenální způsob růstu.“

„Také růst potratů ženských plodů je fenomenální. Říkám tomu hinduistická růstová hodnota. Nemusíme se dívat na 0,2 % růstu, když se podíváme na rostoucí hodnoty potratů ženských plodů v Indii, vidíme, kde je růst znatelný. Žena nebo dívka je pro společnosti zátěž. Jaký smutný obrázek toho, v jaké společnosti žijeme. Genocida, potraty, mužská nadřazenost, to vše patří k rozvojovému modelu. 9 nebo 10 % růstu, na který může být člověk hrdý, je možný, jen pokud tento vývoj bude pokračovat.“

„Mnoho lidí se mne ptá, není váš boj beznadějný? A já vždy odpovídám, před 150 lety si všichni mysleli, že nad britským impériem nikdy nezapadá slunce. Tento svět byl tak nemilosrdný a mocný, neměli jsme žádná svobodná média, žádná lidská práva, atd. A přece se rozhodl jeden muž k vedení nespočetného množství lidí v boji proti britskému impériu. Zbytek světa se k němu připojil a britské impérium zničil. Dnes nezachází slunce nad mezinárodními koncerny. Gandhi již nežije, ale my můžeme mít stovky Gándhí, věřím, že společně můžeme něco změnit. Stále více lidí se probouzí. Věřím, že tam leží začátek.“


Claude und Lydia BourguignonClaude und Lydia Bourguignon
Francie
Půdní biolog
Zakladatel laboratoře pro mikrobiologii

„Pěstujeme nemocné rostliny. Nemocné rostliny musíme včas ošetřovat. Konzumujeme nemocné rostliny a nemocná zvířata, z čehož vznikají nemoci. Na ty medicína prodává své léky. Stejná firma, která vyrábí obojí. Pesticidy i léky. To je nádherný cyklus.“

„Většina půdy páchne, nebo nijak nevoní. Někdy analyzujeme v laboratoři celé týdny vzorky mrtvé půdy. Je to velmi frustrující. Ale máme dnes metody, jak půdu oživit.“

„Studoval jsem zoologii a biologii. Bylo to strašné. Všechna prasata se nacpala do jedné ohrady. Začala si okousávat ocasy. Tak se jim řezaly ocasy. Pak si začala okousávat uši. Tak se jim trhaly zuby. Když jsem tohle viděl, říkal jsem si, ti lidé jsou šílení.“

„Existují inženýři, kteří se snaží chovat slepice bez peří. Protože škubání peří je nákladné. Pak zjistili, že jim slepice umrzají. To jsou absolutně šílené věci. Čtyřhranná rajčata se lépe ukládají do bedýnek, se čtyřhrannými vejci to již zkusili, ale to se jim nepodařilo.“

„Řekl jsem si, že tohle musí skončit, ve třetím ročníku jsem se přihlásil na půdní biologii. Byl jsem tam sám. Profesor vyučoval pouze mne. Mezitím katedru půdní mikrobiologie zrušili. Světově byla v agrárním vzdělávání mikrobiologie před 20 lety zrušena.“

„Půda je živá, žije v ní mnoho malých organismů, nejen žížaly, většinu z nich člověk objeví až pod mikroskopem. A ti dělají pořád svou práci, uspokojují své potřeby. Kypří půdu. Zadarmo. Ovšem na tom žádný koncern nevydělá. A když koncern nevydělá, dostane se do problémů.“

„Když člověk otráví půdu, když je mrtvá, neprochází jí voda. Pak dochází k erozím. Když se procházíte po lese, je půda vždy měkká, všechna dešťová voda vsákne do půdy. V lese také nedochází k erozím.“

„Ve Francii bylo původně 3700 druhů jabloní a hrušní. Dnes je z původních odrůd ve Francii k dostání jen 5 druhů.“


Laurent Marbot
Francie
Zemědělec

Zakladatel I´AMAP

„My pro produkci potřebujeme 70 tis. euro ročně. Několik zákazníků se složilo a tuto sumu nám poskytlo. Tři roky jsme prodávali na trhu. Naše produkty byly žádané, ale museli jsme je prodávat. Museli jsme zeleninu důkladně omývat, odtrhávat nažloutlé lístky, aby vypadala lákavě. To je nyní pryč. Je to naše zelenina. Jedno, jestli má žlutý lístek, či nikoli.“

„Po třech letech máme 70 členů a 90 na čekací listině.“

„V Africe stejně jako v Indii bylo zničeno veškeré původní zemědělství. Lidé se sestěhovávají do slumů, nemají práci, živoří.“


Antoniets Semen Swiridonowitsch
Ukrajina
Ekologický zemědělec – 30 let
Obhospodařovává 80.000 hektarů bez orby, chemie

„Matka dává život, země dává život. Země je živý organismus. Člověk ji musí živit, aby dávala život.“

V 70-tých letech přišlo do Sovětského svazu intenzivní zemědělství. Na poli pracovaly převážně ženy. Po nějaké době si Antoniets všiml, že ženy mají silně poškozené ruce. Od té doby přestal používat jakékoli chemické prostředky.

„Půda se musí živit zeleným hnojivem. Vidíte tu půdu? Ta není 30 let oraná. Pouze povrchově ošetřovaná. Je sypká a voní. Soused hnojí. Jeho plodiny nevypadají špatně. Hnojí je třikrát ročně, půda je otrávená, platí peníze a to nejhorší, tráví lidi.“


Emmanuel Bailly
Francie
Inženýr rozvoje

Tvůrce konceptu Ekoregion

„Když dnes zavřeme všechny supermarkety, lidé se něco naučí. 40% našich potravin (Francie) přichází ze Španělska, zbytek z Maroka nebo Keni.“

„Pokud bychom se chtěli navrátit k ekologickému zemědělství, potřebujeme 10% území k nasycení všech obyvatel. Znamená to jeden milion pracovních míst v zemědělství. Musíme změnit myšlení.“


Francisco Whitaker
Brazílie
Zakladatel sociálního fóra
Spisovatel, ekonom

„My si vůbec neuvědomujeme, jakou moc má spotřebitel. Můžeme použít moc spotřebitele a změnit celou společnost. Například musíme bojkotovat ty podniky, které peníze z produkce investují do zbraní. Nebo takový koncern, který nějakou zemi zneužívá. Je to nový způsob stávky. Nikoli že stroje jsou ve stávce, nýbrž konzum je ve stávce. Spotřebitel je šéf. Podniku se nemůže stát nic horšího, než že nic neprodá. To je moc spotřebitele.“


Trailer k filmu:

{youtube}0gYG51zxODE{/youtube}

Film zatím jen v němčině na DVD lze zakoupit na Amazon.de

Zdroj: Good Food Bad Food