Domácí aquaponický systém

Domácí aquaponický systém

Malý aquaponický systém si můžete vyrobit i doma

Aquaponické systémy jsou velmi výhodné pro větší průmyslovou a komerční produkci potravin. Malý aquaponický systém si můžete postavit i v domácích podmínkách. Chcete-li mít celoročně čerstvou stravu, či plánujete větší aquaponický projekt, ale nemáte zkušenosti, postavte si jednoduchý malý aquaponický systém doma.

Domácí aquaponický systém závisí především na prostoru, který máte. V každém případě, zde jsou základní parametry potřebné k výstavbě vlastního domácího aquaponického systému:

energeticky účinné čerpadlo – čerpadlo je nutné pro čerpání vody z akvária do záhonu. Voda ze záhonu se vrací zpět do akvária hadicí pouze na základě gravitačních zákonů

záhon s hydroponickými komponenty – záhon (např. plastový truhlík) naplňte hydroponickými komponenty – keramzitem nebo pumicí, které se používají nejčastěji. Keramzit nejprve důkladně propláchněte vodou, aby drobné úlomky neucpávaly filtr.

nádrž pro ryby – běžné akvárium, v adekvátní velikosti.

hadice na vodu a průtok vody systémem – vodu čerpáte z akvária do záhonu a ze záhonu zpět do akvária. Můžete použít stálý průtokový systém (používaný také u standardních hydroponických metod pěstování nebo pro okenní farmy) nebo systém regulovaného přítoku a odtoku. Konstatní průtok snižuje okysličenost v kořenové oblasti rostlin, proto budete potřebovat okysličovací systém pro akvárium (běžná pumpa do akvária za několik set korun). Budete také muset filtrovat menší odpady z ryb a krmiva, které keramzit neprofiltruje. Na druhou stranu, konstatní průtok zvyšuje hladinu amoniaku ve vodě, což umožňuje lepší nitraci a vyšší tempo růstu. Řízený přítokový a odtokový systém zase zlepšuje okysličení kořenové části rostlin a šetří energii, protože voda nemusí být čerpána průběžně. Jednoduše se budete muset rozhodnout, jaké ryby chcete chovat a jaké rostliny pěstovat.

ohřívač vody řízený termostatem pro udržení teploty vody v systému – v závislosti na rybách a rostlinách, které zvolíte, bude třeba udržovat vodu v systému v teplotě od 21° do 30° Celsia.

materiál pro záhon – zatímco spodní část kořenů visí ve vodě, hlavní kořenový bal prorůstá hydroponickým materiálem a filtruje vodu. Tento materiál poskytuje rostlinám podporu, umožňuje rostlinám rychlý růst a působí jako biofiltr.

testovací souprava pro kontrolu pH vody v systému – optimální pH v systému je 6,7 – 6,9.

 

Domácí aquaponie – krátké instruktážní video

{youtube}fCL68ETB_nM{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel Kudaimo
http://www.youtube.com/watch?v=fCL68ETB_nM

Vnitřní aquaponický systém

{youtube}_NAiTEq9w5o{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel web4deb
http://www.youtube.com/watch?v=_NAiTEq9w5o

 Aquaponická domácí organická zahrada

 {youtube}XT8Wylaum_4{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel montanaview
http://www.youtube.com/watch?v=XT8Wylaum_4

Murray Halam – Praktická aquaponie  {youtube}HYR9s6chrI0{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel fishandveggies
http://www.youtube.com/watch?v=HYR9s6chrI0