Steve Areen – Domov jako chrám

Steve Areen – Domov jako chrám

Steve Areen je živel. Prochází životem a plní si své sny. Skládá hudbu, fotografuje, studuje permakulturu, cvičí jógu, pomáhá přátelům stavět přírodní domy v Thajsku a na Hawaii. Steve své sny žije.

Steve Areen – Domov jako chrám

Příběh Stevova domu

V roce 2011 jsem prožil nádhernou a inspirující návštěvu u svého přítele Hajjara Gibrana, který mě již léta inspiroval neobvyklou kreativitou a originálním přístupem ke stavbě. Byla to stavba kopule soukromého centra v severovýchodním Thajsku. Jeho prací jsem byl naprosto okouzlen. Hajjar a jeho žena mi tenkrát nabídli postavit si vlastní dům uprostřed jejich mangové plantáže.

A tak jsme propojili Hajjarův um a kreativitu s mými nápady, Hajjarův zeť přispěl původními stavařskými dovednostmi Tao umění a postavili jsme můj obytný dům za pouhých 6 týdnů. Náklady na základní strukturu přišly na 6000 dolarů. Trvalo několik dalších týdnů než byly dobudovány detaily jako dveře, výklenky, rybníček, struktura patra, kamenná obložení a terénní úpravy. Tyto práce včetně nábytku přišly na dalších 3000 dolarů. Stavba mne tedy vyšla celkově na 9000 dolarů, vemte ale prosím v úvahu, že náklady v Thajsku jsou velmi přátelské.

Jakkoli miluji svůj dům, nikdy bych nepřistoupil na jeho stavbu, pokud by to byla zdlouhavá činnost. Nízké náklady a časová efektivita při využití stavebních bloků mne lákaly ke stavbě. Vzhledem k tomu, že v době stavby nebyly stlačené hliněné bloky k dispozici, využili jsme při stavbě cementové bloky a jílové cihly.

Mým cílem nyní je, použít tento design… který je rychlý, cenově dostupný, silný, krásný a zábavný současně… a budovat jej z udržitelnějších materiálů, které lépe izolují v chladnějších klimatických podmínkách.

Hajjar nyní pracuje na kompresovaných hliněných blocích, a připravuje stavbu nového domu na příštím semináři. On také vyvíjí systém pro stavbu budov z lehčeného betonu, které mohou nabídnout mnohem lepší izolaci. Pro více informací o jeho projektech navštivte jeho stránky DomeGaia. Pokud vás stavba inspiruje a zajímají vás další detaily a návody, na stránkách DomeGaia naleznete další fotografie, návody a inspirace.

Steve Areen

Steve Areen jako hudebník. Steve Areen jako fotograf, mnoho dalších fotografií jeho domu na jeho stránkách: www.steveareen.com
Pokud budete mít cestu do Thajska a chcete jeho dům navštívit či krátkodobě pronajmout, kontaktujte jej přes email uvedený na stránkách.

Steve Areen - Domov jako chrám

Nejnovější přírůstek na Stevově domě je altán na střeše ložnice.

Altán na střeše Domu

Posezení s výhledem na rybníček slouží k odpočinku, meditacím i skládání hudby.

Koupelna v džungli

Stevova koupelna v džungli. Oblázky dlážděná stěna do otevřeného prostoru koupelny tvoří volný sprchový kout, v němž se člověk cítí přirozeně.

Koupelna Steva Aarena

Vodovodní potrubí tvořené bambusem, kámen jako vodopád a keramická váza jako umyvadlo.

Ložnice

Ložnice s kulatými okenními výklenky je ideální místo k odpočinku za deštivého dne.


Prohlídka Stevova domu se všemi detaily použitých přírodních materiálů, zákoutí a důmyslných architektonických prvků, jako jsou schůdky na střechu kuchyňka či okno do ložnice, doprovázená vlastní hudbou inspirovanou místními motivy:


A takto se usíná v domě jako chrámu. Krásnou noc.

© Steve Areen, Thailand