Hmyzí hotely – Přezimování nejen divokých včel

Hmyzí hotely – Přezimování nejen divokých včel

Hmyzí hotely poskytují domov pro opylovače a regulátory škůdců. Upravené zahrady, trávníky a nedostatek mrtvého dřeva znamenají méně stanovišť pro volně žijící včely, pavouky a berušky.

Některé druhy mají raději vlhčí, jiné sušší prostředí (včely). Berušky např. přezimují v hromadě suchých větviček a listí, které lze poskytnout v hmyzím hotelu. Je vhodné rozmyslet si dopředu, pro který druh hmyzu je které stanoviště určeno.

Divoké včely milují přímé slunce a ochranu před povětrnostními vlivy, především větrem a deštěm. Divoké včely jsou velmi malé, mnohdy nás nenapadne, že to včely jsou. Většinou žijí samostatně, nikoli v úlech. Divoké včely jsou považovány za stejně důležité jako čmeláci či včely medonosné. Vzhledem k jejich osamělému životu jsou velmi mírumilovné, neagresivní, velmi zřídka použijí žihadlo. Více než 30% druhů divokých včel zakládá hnízda ve dřevě. Hmyzí hotel by se měl nacházet v blízkosti květinových záhonů, divokých květin, kvetoucích keřů a stromu, aby byly pokryty potravinové potřeby hmyzu. Ujistěte se, že v okolí hotelu je zdroj vody a hlíny, včely potřebují bláto ke hnízdění.

Přirozeným nepřítelem larev jsou mravenci, proto vybíráme místo vzdálenější výskytu mravenců. Pro hotely používáme tvrdé dřevo, aby se vyvrtané otvory nezaplnily pryskyřicí a nedusily včely. Dřevo používáme bez chemických konzervačních látek. Používá se pletivo ke kryt některých částí, aby ptáci nevyzobávali larvy a přezimující hmyz. Hotely stavíme v době, kdy začínají kvést švestky a třešně. Hotel orientujeme na jih, jihovýchod, východ, aby se hmyzí boxy vyhřívaly na vycházejícím slunci. Hotel je třeba umístit v lokalitě, kde se nepoužívají pesticidy. Na hotel mohou útočit datlové a vrány, také je dobré vyhánět pavouky a odstraňovat pavučiny od vchodů do hnízda.

Hmyzí hotely

Hmyzí hotel
Zdroj: http://www.metrofieldguide.com/insect-hotels-mansions-and-other-dwellings/

Hmyzí hotely

Hmyzí hotel
Foto: Sarah Barker, Shrewsbury flower show
Zdroj: http://www.flickr.com/photos/sarahgb/4888796282/

 Hmyzí hotely

 Hmyzí hotel

Foto: Anne Crasey
Zdroj: http://www.flickr.com/photos/30888055@N04/6111812826/

Hmyzí hotely

Hmyzí hotel

Rybářský areál Überlingen, Bodensee, Bavorsko
http://www.sav-überlingen.de/wildbienenschutz.htm

Hmyzí hotely

Hmyzí hotel

Hamburg, Německo
http://insektenhotel24.de/NKIH/alb2/Bild23.html

Přezimování divokých včel

 Hmyzí hotel

Heimanshof, Holandsko
Foto: Bob Daamen
http://www.flickr.com/photos/47154738@N08/5660642355