Krmítko pro motýly

Krmítko pro motýly

Krmítko pro motýly.

Již staří Řekové dávali motýlům zvláštní význam, motýlí křídla znamenala zhmotnění lidské duše. Motýlů ve volné přírodě ubývá. Chcete-li pomoci tomuto nejen romantickému, ale především důležitému hmyzu přežít, existuje několik způsobů, jak jejich život usnadnit. 

Jednou z možností, jak přilákat motýly jsou květnaté záhony s celoroční zásobou nektaru. Vysaďte původní domorodé rostliny jako třezalku, mateřídoušku, lichořešnici, majoránku, plamenku, karafiáty či šeřík. Důležité pro tato křehká stvoření jsou široké květy, umožňující snadný přístup k nektaru. Živou zahradu je třeba osázet rostlinami kvetoucími v průběhu celého vegetačního období, střídat rostliny jarní, letní a podzimní.

Exotické rostliny nepřináší domácím druhům příliš velký užitek, ať už se jedná o motýly či jiný druh hmyzu. Což neznamená, že zahradě škodí, nicméně v užitečné živé zahradě by neměly převládat. 

Další možností jak jim usnadnit život je krmítko pro motýly, které vyrobíte snadno z menší široké keramické či skleněné nádoby umístěné v okolí kvetoucích rostlin. 

Oblíbenou potravou motýlů je nahnilé ovoce a zbytky vegetace. Jablko, švestka, třešeň, hruška či banán, na doptání lze získat nahnilé ovoce u každého obchodníka se zeleninou. Ovoce je vhodné naporcovat na malé kousky a nespotřebovanou část uskladnit v mrazáku.

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/watch?v=GnjBU5r23zo“ frameborder=“0″ allowfullscreen></iframe>

Roztok do krmítka vytvoříme 4 díly vody a 1 dílem cukru, převaříme, necháme vychladnout. V lednici skladujeme až týden. Plesnivé nebo vyschlé kousky ovoce z krmítka pravidelně vyměňujeme.  Okolí krmítka lze ozdobit živými či umělými květy nebo kousky barevného hedvábí, motýly snadno přilákáte. Do krmítka můžete umístit kousky barevných houbiček na nádobí či drobné oblázky, motýli na nich budou odpočívat.

Krmítko pro motýly s oblázky (Foto: Diynetwork.com)

Zdroj: http://www.ehow.co.uk/way_5484767_homemade-butterfly-feeder.html
https://www.nabu.de
www.diynetwork.com