Vodní elektrárny Vortex

Vodní elektrárny Vortex

Vodní elektrárny Vortex

Nový způsob výroby energie byl představen ve Švýcarsku. Je dílem Bertranda Piccarda, muže, který jako první obletěl svět balónem, který také vynalezl Solar Impuls – letadlo poháněné jen solární energií. Systém je unikátní tím, že neohrožuje živočichy, ryby mohou volně proplout vírem elektrárny. 


Vortex je typ vodní elektrárny pojmenovaný podle vodního víru, který využívá ke své základní funkci. Rotačně symetrický vodní vír společně s gravitací vytváří dostatečný tlak k výrobě energie. Vortex lze provozovat i na těch nejmenších tocích, minimální počet otáček je 20 za minutu, výška rotační skruže 1 m, šířka záleží na možnostech místního toku. Vodní elektrárna se hodí primárně do horských oblastí, je využívána např. v Rakousku, Švýcarsku, německém Sauerlandu či v Austrálii.

Odlišností těchto elektráren je příznivý přístup k živočichům ve vodních tocích. Zatímco jiné elektrárny zabraňují migraci ryb, u Vortexu proplují ryby, drobní živočichové i mikroby bez úhony vírem. Nepříznivým faktorem vortexových elektráren je jejich hlučnost, která dosahuje 60 – 80 dB.

Dnešní vortexové elektrárny mají inovovanou technologii, jsou odolné proti záplavám, ovladatelné na dálku. Fungují na bázi on/off grid,


Vortex ve Švýcarsku

Švýcarská Piccardova elektrárna zprovozněná v roce 2009 má elektrický výkon do 15 kW, roční výkon 80.000 až 130.000 kWh, zásobuje pohodlně 20-25 domácností.

„Lidé se domnívají, že potřebujeme více výzkumu a vývoje, abychom vyráběli čistou energii. Není to pravda,“ tvrdí Bertrand Piccard

Zdroj: Youtube – uživatel NTDTV
http://www.youtube.com/watch?v=1FA2H1HiL3o


Originální Zotlötererova vodní elektrárna Vortex v Rakousku

10kW gravitační vodní elektrárna Vortex se Zotlötererovou turbínou A-3200 se nachází v rakouském Obergrafendorfu. Elektrárna byla spuštěna v roce 2006 s roční produkcí okolo 55.000kWh, čistý ekologický proud pro 15 domácností.

Podrobnosti k turbíně naleznete na stránkách autora: www.zotloeterer.com

Zdroj: Youtube – uživatel zotloerer1
http://www.youtube.com/watch?v=oo_mP18IXMo


Vortex na Bali

Vortex generátor postavený na Bali, vodní elektrárna postavená v areálu Green School Bali. Vortexové elektrárny lze stavět v jakémkoli měřítku, v lokálních podmínkách za použití lokálních materiálů.

Zdroj: Youtube – uživatel Matthew Bell
www.youtube.com/watch?v=fjpQKe9PAko