Bioplasty neboli zelené plasty

Bioplasty neboli zelené plasty

Abychom pochopili, co jsou „zelené plasty“ (Green Plastics) nebo „bioplasty“ (Bioplastics),
musíme pochopit, co jsou to plasty.

V současné době se vyrábí každý rok na celém světě přes 100 milionů tun plastů. Plasty se používají v balicích technologiích, ve stavebnictví, v každém druhu spotřebního zboží. Lidstvo prošlo dobou kamennou, bronzovou, měděnou, železnou a ocelovou, a dnes, podíváme-li se na celkový objem výroby plastů, jsme vstoupili do Doby plastové. 

Plastový odpadPlasty nás obklopují celý den: sluneční brýle, zubní kartáčky, lepidla, štětce, tenisky, Honda CRX, fotografie, dopravní značky, tužky, automobilové laky, balonky, deštníky, koberce, sprchové kouty, odpadkové pytle nebo záchodová prkýnka. Plasty naleznete ve všem, od oblečení až po strojní zařízení.

Je důležité pochopit podstatu plastů a důsledky jejich výroby a použití. Prakticky všechny plasty jsou vyrobeny z neobnovitelných zdrojů, jako je ropa, uhlí nebo zemní plyn, které budou nakonec vyčerpány.

Problémy s plastovými odpady jsou tragickým důsledkem tohoto jednání, navíc spotřeba plastů neustále roste. Vyvstává důležitá otázka, jak můžeme pohodlně a vyváženě žít bez obav o ekologický stav planety?


Proč zelené plasty?

Zelené plasty jsou nově vznikajícím odvětvím, zaměřeným na pohodlné bydlení v souladu s ekologickou stabilitou. Jedním z důvodů pro používání zelených plastů je dostupnost surovin. Zelené plasty se vyrábí pomocí polymerů, které pochází ze zemědělských a mořských surovin, zdrojů, které se neustále obnovují. Výrobou bioplastů by se oživilo hospodářství venkova, zemědělství, které je utlačováno nízkou cenou biomasy nebo komodit. 

Zelené plasty jsou biologicky rozložitelné, lze je kompostovat či v nich skladovat potraviny. 

Bioplasty musí mít odpovídající fyzikální vlastnosti. Jejich vlastnosti musí být řízeny a kontrolovány s pomocí technických prostředků pro rozvoj vhodných forem a zpracování plastů. Komerční podniky již ve Spojených státech, Kanadě, Evropě a Japonsku ukazují, že důvěra je technologický pokrok v této oblasti je možná. Klíčem k řešení technických problémů je často jednoduchá analýza problémů.

Bioplasty také musí být konkurenceschopné. Komerčně dostupné biopolymery jsou obvykle dražší než syntetické polymery. V současné době proto pouze škrob je konkurenceschopný z hlediska nákladů vůči syntetickým polymerům. Je příliš brzy na to říci, jak by mohly být sníženy náklady na suroviny vzhledem k rostoucímu průmyslu v oblasti bioplastů a zvýšení poptávky. 

Zájem o vývoji bioplastů roste především díky obavám o ochranu životního prostředí. Společenské znepokojení nad životním prostředím se již projevuje ve vládních restriktivních právních předpisech týkajících se používání plastů, se zvláštním zaměřením na plastové obaly. Legislativa začala na místní, státní, federální a mezinárodní úrovni, a právní předpisy se nepochybně zpřísní v nejbližší budoucnosti. Nová právní úprava bude pravděpodobně obsahovat omezení, zaměřených na materiály, které nejsou recyklovatelné, ani biologicky odbouratelné.

Nejpodstatnější je změna paradigmatu. Zvykli jsme si, že máme celou řadu užitečných plastů, které jsou atraktivní, levné a s dlouhou životností. Na druhou stranu si začínáme uvědomovat při zpětném pohledu, že jsme příliš málo přemýšleli o jejich vlivu na naši budoucnost.


Jak si vyrobit bioplasty doma

Brandon Sweeney
Návod, jak si vyrobit bioplasty v kuchyni. Bioplasty jsou z obnovitelných zdrojů, biomasy, rostlinných olejů a kukuřičného škrobu, narozdíl od konvenčních plastů vyrobených z ropy. 

Chemie polymerů: Polymer je základním stavebním kamenem všech plastů. Je to dlouhý řetězec velkých molekul, tzv. monomerů. Ideální plast má velmi dlouhý řetěz polymerů, díky němuž zůstane silný a pružný. Škrob se skládá ze dvou základních komponent: amylosy a amylopektinu. Amylosa je velmi dlouhý a rovný polymer, amylopektin je krátký a rozvětvený, jenž s sebou nese křehké a ohebné vlastnosti. Existují dva způsoby, které řeší vlastnosti plastů.

První je jednoduchá technika, tzv. kyselá hydrolýza. Přidáním malého množství octu do plastu můžeme rozdělit amylopektin na několik dalších větví, čímž omezíme křehkost. Druhá složka, kterou přidáváme, je změkčovadlo. Nejjednodušším dostupným změkčovadlem je glycerin. Glycerin se chová jako mazadlo na molekulární úrovni, představte si misku lepkavého těsta, do nějž přidáte máslo, které udržuje hmotu dohromady. Pokud chcete velmi ohebný plast, přidáváte více glycerinu, pokud chcete tužší plast, přidáváte glycerinu menší množství. 

K přípravě potřebujete hrnec, silikonovou stěrku, sporák nebo varnou desku, lžíci, vodu, ocet, glycerin a samozřejmě některý druh škrobu. Zjistli jsem, že tapioka škrob funguje nejlépe, ale téměř všechny druhy bioškrobu jsou vhodné pro použití. Než začnete, vezměte si hliníkovou folii či silikonovou podložku, které izoluje teplo, na níž roztáhnete plast tak, aby uschnul. Můžete také injekční stříkačkou naplňovat různé formy, které si připravíte. 

Složení: 1 lžíce kukuřičného škrobu, 4 lžíce studené vody, 1 kávová lžička glycerinu a 1 kávová lžička octa, vše dáme do hrnce, teplotu nastavíme na střední polohu a neustále mícháme, dokud se směs nezmění na bílou a průhlednou jasnou hmotu, sledujeme, jak se škrob transformuje z kapalného stavu do podoby gelu. Nyní zvedneme teplotu za začneme míchat rychleji, dokud úplně nezprůhlední. Rychle přelijeme hmotu do nádoby, či formy, či na chladnoucí podložku. V závislosti na vlhkosti okolního vzduchu plast schne až celý jeden den. Ve chvíli, kdy je suchý, můžeme jej následně používat pro námi zvolený účel.


Průvodní video k návodu

{youtube}5M_eDLyfzp8{/youtube}

Zdroj: http://green-plastics.net/videos

 

Informace k bioplastům: http://green-plastics.net
Wiki s rozsáhlými informacemi o různých druzích bioplastů, postupech při výrobě, materiálech: http://greenplastics.com/
Produkty z bioplastů: http://www.bioplastic-product.com/

 

Výroba bioplastu z brambor

{youtube}VUkyW1Pir9g{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel lowlevelpanic999
http://www.youtube.com/watch?v=VUkyW1Pir9g 

 

Výroba bioplastu z mléka

{youtube}CGxPhW06Jvg{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel epicfantasy
http://www.youtube.com/watch?v=CGxPhW06Jvg 
návod k videu: http://www.stormthecastle.com/how-to-make-a/how-to-make-plastic.htm 

 

Bioplasty z mléka – polymery v kuchyni

{youtube}pIvAl4lu1uA{/youtube}

Zdroj: Youtube – uživatel newscientistvideo
http://www.youtube.com/watch?v=pIvAl4lu1uA