Seawater Greenhouse – Skleník zavlažovaný mořskou vodou

Seawater Greenhouse – Skleník zavlažovaný mořskou vodou

Seawater Greenhouse

Projekt Seawater Greenhouse – Skleník zavlažovaný mořskou vodou.

Změny klimatu, rostoucí světová populace a neudržitelné zemědělské postupy, které způsobují vyčerpávání zdrojů pitné vody a zásob potravin, to vše vedlo autory projektu k nápadu vytvoření skleníku zavlažovaného mořskou vodou. 

Seawater Greenhouse umožňuje nízkonákladové řešení celoročního pěstování potravin v nejžhavějších a nejsušších oblastech. Využívá pouze mořské vody a slunečního světla. Technologie napodobuje přírodní procesy, které pomáhají obnovit přírodní procesy při výrazném snížení nákladů na provoz skleníkového pěstování plodin. 
 

SeawaterGreenhouse.com

Seawater Greenhouse Ltd 2010

 

Jak Seawater Greenhouse funguje: 

Mořská voda v přední části skleníku se odpaří a vytváří ve skleníku vlhkost. Část odpařené mořské vody se kondenzuje a používá k zavlažování plodin ve skleníku. Přebytek sladké vody se může používat k zavlažování plodin mimo skleník. 
Vzduch, jdoucí do skleníku se nejprve zchladí a zvlhčuje mořskou vodou, která stéká po prvním výparníku, což poskytuje dobré klimatické podmínky pro pěstování plodin. Vzduch opouštějící pěstitelskou oblast prochází druhým výparníkem, přes který proudí mořská voda. Ta je ohřívána sluncem v síti potrubí nad pěstitelskou oblastí, proto je vzduch teplejší a vlhčí. Dále prochází sérií vertikálních trubek, kterými prochází chladná mořská voda. Když se horký vlhký vzduch setká se studeným povrchem trubek, voda kondenzuje a kapky stékají do zásobníku, kde se sladká voda hromadí. Chladné a vlhké prostředí skleníku umožňuje pěstování s minimální spotřebou vody, plodiny nejsou namáhány nadměrným pocením, výnos i kvalita plodin je proto vyšší. 
Jednoduchost procesu imituje hydrologický cyklus, kdy mořská voda zahřívaná slunečními paprsky se odpařuje, při ochlazení tvoří mraky a v podobě deště, mlhy nebo rosy padá zpět na zem. 

Seawater Greenhouse realizovali úspěšně projekty v Austrálii, Ománu, Abu Dhabi a na Tenerife, podílí se na vývoji projektů : Sahara Forest a Grand Canaria

 

Seawater Greenhouse Australia

{youtube}gzeBca4kJs0{/youtube}

 

Seawater Greenhouse – Tenerife

Pilotní projekt z roku 1992

{youtube}wI6rFXzIVY0{/youtube}

 

Seawater Greenhouse – Gran Canaria – Discovery 2007

{youtube}fqdVdHd26pk{/youtube}

 

Zdroj: www.seawatergreenhouse.com